?

Log in

No account? Create an account
 
 
16 July 2009 @ 05:57 pm
Антоніни - селище з жіночим іменем  

У цих краях минало моє дитинство – за кілька кілометрів від Антонін (нині Хмельницька обл., Красилівський р-н.), що на річці Ікопоть, живе моя бабуся, до якої я колись щоліта приїжджала на канікули. Я досі переконана, що тільки там день тягнеться до обрію довше, ніж будь-де, що там найгарніше зоряне небо, а нагріте сонцем повітря густе, як мед. Я добре пам’ятаю той смак молока, ті обірвані напівзелені черешні і яблука, смак води з криниці і медові соти, які дідусь приносив прямо з вулика.

То край землі, який (для мене) перебуває поза міською метушнею, вічним поспіхом, роботою “на вчора” та іншими дурницями.

Пригадую, як проїжджаючи через Антоніни, я запитувала батьків про окремі дуже гарні споруди і просилася розглянути їх ближче. Але ми/вони завжди не встигали на якийсь наступний автобус, мали купу речей або були дуже втомлені. Хоча принагідно мама з татом розповідали мені різні байки про Сангушків і Потоцьких, про підірваний маєток, про кінний завод тощо.

Можливість усмак пройтися Антонінами випала недавно - і я, захопивши фотоапарат, нею скористалася. Отже, Антоніни.Колись село мало назву Голодьки (Голодиківці, Холодки, Холодиківці) і було у власності спершу князів Острозьких, потім Заславських (роки володіння: кін. 16 ст. – 1673), Любомирських (1673 – 1720), Сангушків (1720 – 1851). Останні власники Антонін – Потоцькі (1851 – 1917).Назва села Антоніни з’явилася завдяки Ігнацію Мальчевському, якому село в довготермінове користування віддала його власниця Барбара Сангушко, вдова князя Павла. Мальчевський був одружений із її сестрою Антоніною. Подружжя оселилося в Голодьках і 1760 року заклали тут дерев’яний палац і розбили парк. Маєток Мальчевський назвав на честь коханої дружини.Маєток не зберігся, його 1919 року підірвали більшовики. У селі ще живуть люди, які пам’ятають, як він два тижні димів, а село дивилося й боялося підійти. Горіла одна з найкращих у Польщі приватних книгозбірень (близько 20 тис. назв), твори живопису (портрети Острозьких, Потоцьких, а також картини Бацареллі, Ф.Ласло та ін.), архівалії, оранжереї.В Антонінах був один із найкращих на Волині парк, який мав величезну колекцію екзотичних рослин і набув великої слави. Деякі з цих рослин збереглися досі - зокрема, рідкісні пармські фіалки.Також тут був каретний і кінний двір на кількасот коней, величезна псярня (якщо не помиляюся, то в приміщенні псярні зараз - сільська рада і відділок міліції :).).Потоцькі у 2-й пол. 19 ст. розширили маєток, реконструювали його. Було добудовано гараж на 9 автомобілів, електростанцію, збудовано нову монументальну в’їзну браму з шести колон із щитами, на яких зображено герби і Потоцьких, і Сангушків, лікарню.Відомими Антоніни стали завдяки останньому власникові села - Йозефу Потоцькому, який мав тут літню резиденцію. Саме йому Антоніни завдячують найбільшим і останнім розквітом.На кінному заводі Й.Потоцького вирощували арабських скакунів для забезпечення командного складу австрійської армії. Влаштовували кінні перегони. Досі збереглися приміщення стаєнь, мурований манеж, приміщення, у якому зберігалась кінська збруя.Одна з моїх улюблених "Антонінських" історій оповідає про поїздку Йозефа Потоцького на полювання до Судану. Під час сафарі на молодого графа несподівано вискочила левиця. Після того, як левицю вбили, рятуючи життя Й.Потоцькому, з кущів вийшло левеня, яке граф забрав до Антонін, і воно стало там "домашнім улюбленцем". У пам’ять про ту пригоду в парку з’явилася скульптура левиці з левеням.Про Антоніни можна ще багато розповідати, вдаючися в деталі споруд, біографії людей, згадучи правдиві історії та побрехеньки.А ще - туди однозначно варто поїхати. Пройтися парком, оглянути архітектурні споруди, поспілкуватися з людьми. Якщо вдасться - покататися човном по одному з каскаду величезних ставків, на які досі прилітають лебеді.
Ех... я ще колись зловлю в об’єктив той кадр дитинства: ставок, віддеркалення у воді заходу сонця, лілії і лебеді, які сідають на воду.
 
 
 
wheellerwheeller on July 16th, 2009 04:38 pm (UTC)
кльова розповідь
tak_ce_jatak_ce_ja on July 17th, 2009 08:10 am (UTC)
дякую
ex_pelerin1 on July 16th, 2009 05:34 pm (UTC)
Прекрасна розповідь, дуже дякую!
tak_ce_jatak_ce_ja on July 17th, 2009 08:12 am (UTC)
о, це я дякую. :)
sotnyksotnyk on July 16th, 2009 07:23 pm (UTC)
Дякую за змістовний допис, матиму на увазі!
tak_ce_ja: Мане_макиtak_ce_ja on July 17th, 2009 08:16 am (UTC)
будь ласка. В Антонінах справді дуже затишно, нетуристично і водночас цікаво. :)
(Deleted comment)
tak_ce_ja: маки_вазаtak_ce_ja on July 17th, 2009 08:14 am (UTC)
сорі, вже запхала.
за "Пам’ятки" дякую.
zgardazgarda on July 20th, 2009 02:16 pm (UTC)
клас,
в мене коліжанка з Антонін.
не знала, що там аж так файно
tak_ce_ja: макиtak_ce_ja on July 27th, 2009 07:47 am (UTC)
їдьте до коліжанки в гості - Антоніни того варті. :)
(Anonymous) on July 26th, 2009 03:46 pm (UTC)
Недавно повернувся з Антонін, - чудове місто з особливою атмосферою. І це стосується не тільки парка, але й самих Антонін. Інколи маєш переваги, що криза зачіпила й тебе - кілька вільних дніх, філософський настрій і ти вже у дорозі. Парадокс, проводити літні канікули у бабусі в кілька кілометрів від цього міста, а потім відчути, що тобі сорок і ти майже нічого не знаєш про рідні місця і нарешті це все побачити...
(Anonymous) on September 5th, 2009 09:39 pm (UTC)
Дуже приємно, що все більше і більше бажаючих хоче відвідати Антоніни і що з'являються такі чудові статті про це селище!!!